Śnieżnik

Masyw Śnieżnika jest najwyższym pasmem górskim położonym w polskiej części Sudetów Wschodnich i zarazem drugim pod względem wysokości, po Karkonoszach (Śnieżka 1602m), pasmem w polskich Sudetach. Uwzględniając całe Sudety, wyższy od Masywu Śnieżnika jest jeszcze Wysoki Jesionik (Pradziad 1492m), położony w czeskiej części Sudetów Wschodnich.

Masyw Śnieżnika jest pasmem transgranicznym i leży na terenie Polski oraz Czech. Obszar położony w granicach Polski liczy około 200km kwadratowych. Północną oraz północno-wchodnią granicę Masywu Śnieżnika wyznacza dolina Białej Lądeckiej, za którą rozciągają się Góry Złote. Od wschodu dolina Morawki oraz Przełęcz Płoszczyna oddzielają Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Rów Górnej Nysy na zachodzie oraz Przełęcz Międzyleska na południu, stanowią z kolei granicę między Masywem Śnieżnika oraz Górami Bystrzyckimi, a jednocześnie między Sudetami Środkowymi i Sudetami Wschodnimi. Po stronie czeskiej, na południu oraz południowym-wschodzie pasmo graniczy z Hanusovicką vrchoviną. Od 1981 roku Masyw Śnieżnika wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Kajobrazowego, obejmującego również Góry Bialskie i Góry Złote.

Najwyższym szczytem masywu jest Śnieżnik, leżący na granicy polsko-czeskiej i wznoszący się na wysokość 1425 metrów. Szczyt Śnieżnika stanowi centralny punkt całego masywu. Od nazwy szczytu nie tylko wywodzi się nazwa masywu, ale również stanowi on główny zwornik dla całego pasma, z którego rozchodzi się kilka grzbietów.

 

W Masywie Śnieżnika wytyczonych jest sporo szlaków turystycznych, w tym bogata sieć szlaków rowerowych. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsowości położonych w tym rejonie należą: Międzygórze, Stronie Śląskie, Kletno, Sienna, Bolesławów.

Odległość od hotelu

Orientacyjna cena za osobę

20 min

bezpłatne